Ostrov Brač, Chorvatsko

Lokalita & okolí

Sumartin

Sumartin je malé městečko na nejvýchodnějším mysu ostrova Brač. Bylo založeno v roce 1645 n.l. dalmatskými poutníky, kteří se snažili uniknout před Turky, a co je zajímavé, že již tedy obyvatelé Sumartinu mluvili jiným dialektem než zbytek ostrova. Hlavní obživou místních lidí je dodnes rybolov, námořní aktivity, stavba lodí, pěstování oliv a cestovní ruch. V městečku je Františkánský klášter a kostel sv. Martina, který je obdivován všemi milovníky historie. Malý přístav Sumartin, do kterého připlouvají trajekty z pevniny z Makarské riviéry, představuje po hlavním středisku Supetaru druhou bránu na ostrov Brač. V Sumartinu se Vám bude zdát, že se zastavil čas a tato jedinečná atmosféra je ideální volbou pro klidnou dovolenou.

> Více

Bol — Zlatni Rat

Bol je nejstarším městem na pobřeží Brače, bohatým na dlouhé písečné a oblázkové pláže, které se táhnou v délce 10 km. Je domovem jedné z nejkrásnějších pláží na Jadranu - Zlatni Rat - zcela jistě nejkrásnější pláž na pobřeží Jaderského moře. Oblázková pláž má tvar rohu, vybíhajícího z ostrova v délce několika set metrů a svažujícího se prudce do moře. Oblázky jsou unášeny mořskými proudy a vlnami. Pláž tím získává stále jiný tvar a sklon - někdy je „roh“ zahnutý doprava, jindy doleva. Výběžek vznikl odnosem materiálu z velké skalnaté rokle, která vyúsťuje z hor nad výběžkem.

> Více

Škrip

Ve vnitrozemí dalmatského ostrova Brače se nachází pozoruhodná malá obec Škrip. Je vzdálena od moře asi 2 km a to od malého přímořského letoviska Splitska. Má jen 200 obyvatel, ale bývá velmi častým cílem turistů z turistických středisek na severním pobřeží Brače, především ze Supetaru a Postiry. Za návštěvu a prohlídku stojí především pro jeho velmi cenné, kulturně historické památky. Je to nejvýznamnější archeologické naleziště na Brači a jedno z nejdůležitějších v Chorvatsku. Škrip je nejstarší kontinuálně osídlená obec na ostrově. Její stáří se odhaduje na 5 000 let.

Restaurace v Sumartinu

V místních restauracích můžete vyzkoušet skvělé speciality. Večerní procházky lze spojit s návštěvou obchůdků se suvenýry. Během pobytu v Sumartinu vyzkoušejte také vynikající místní červené víno Plavac.

Restaurace Konoba Top
Miron restaurant
Konoba Dalmatino Sumartin

Selca

Ve vnitrozemí dalmatského ostrova se nachází pozoruhodná malá obec Škrip. Je vzdálena od moře asi 2 km, a to od malého přímořského letoviska Splitska. Má jen 200 obyvatel, ale bývá velmi častým cílem turistů z turistických středisek na severním pobřeží Brače, především ze Supetaru a Postiry. Za návštěvu a prohlídku stojí především pro jeho velmi cenné kulturně historické památky.

Ostrov Brač

Ostrov Brač je největší ostrov střední Dalmácie a třetí největší mezi ostrovy Jaderského moře, jeho plocha je 394,57 km2; žije zde oficiálně 13.824 obyvatel. Je oddělen od pevniny Bračským kanálem, od ostrova Šolta tzv. Splitska Vrata (Split Gate) a od ostrova Hvar tzv. Hvar kanálem.

Terénu ostrova dominují krasové vápencové reliéfy s četnými roklemi, trhlinami a dutinami, mnohá údolí a zátoky. Mírnější formy reliéfu, kde je poměrně úrodná půda se vyskytují ve vnitrozemí ostrova (zvláště kolem obce Lozisca a Nerežišća).

> Více