Ostrov Brač, Chorvatsko

Lokalita & okolí

Sumartin

Sumartin je malé městečko na nejvýchodnějším mysu ostrova Brač. Bylo založeno v roce 1645 n.l. dalmatskými poutníky, kteří se snažili uniknout před Turky, a co je zajímavé, že již tedy obyvatelé Sumartinu mluvili jiným dialektem než zbytek ostrova. Hlavní obživou místních lidí je dodnes rybolov, námořní aktivity, stavba lodí, pěstování oliv a cestovní ruch. V městečku je Františkánský klášter a kostel sv. Martina, který je obdivován všemi milovníky historie. Malý přístav Sumartin, do kterého připlouvají trajekty z pevniny z Makarské riviéry, představuje po hlavním středisku Supetaru druhou bránu na ostrov Brač. V Sumartinu se Vám bude zdát, že se zastavil čas a tato jedinečná atmosféra je ideální volbou pro klidnou dovolenou.

> Více

Bol — Zlatni Rat

Bol je nejstarším městem na pobřeží Brače, bohatým na dlouhé písečné a oblázkové pláže, které se táhnou v délce 10 km. Je domovem jedné z nejkrásnějších pláží na Jadranu - Zlatni Rat - zcela jistě nejkrásnější pláž na pobřeží Jaderského moře. Oblázková pláž má tvar rohu, vybíhajícího z ostrova v délce několika set metrů a svažujícího se prudce do moře. Oblázky jsou unášeny mořskými proudy a vlnami. Pláž tím získává stále jiný tvar a sklon - někdy je „roh“ zahnutý doprava, jindy doleva. Výběžek vznikl odnosem materiálu z velké skalnaté rokle, která vyúsťuje z hor nad výběžkem.

> Více

Škrip

Ve vnitrozemí dalmatského ostrova Brače se nachází pozoruhodná malá obec Škrip. Je vzdálena od moře asi 2 km a to od malého přímořského letoviska Splitska. Má jen 200 obyvatel, ale bývá velmi častým cílem turistů z turistických středisek na severním pobřeží Brače, především ze Supetaru a Postiry. Za návštěvu a prohlídku stojí především pro jeho velmi cenné, kulturně historické památky. Je to nejvýznamnější archeologické naleziště na Brači a jedno z nejdůležitějších v Chorvatsku. Škrip je nejstarší kontinuálně osídlená obec na ostrově. Její stáří se odhaduje na 5 000 let.

Restaurace v Sumartinu

Bol je nejstarším městem na pobřeží Brače. Bol je bohatý na dlouhé písečné a oblázkové pláže, které se táhnou v délce 10 km. Je domovem jedné z nejkrásnějších pláží na Jadranu - Zlatni Rat - zcela jistě nejkrásnější pláže na pobřeží Jaderského moře. Oblázková pláž má tvar rohu, vybíhajícího z ostrova v délce několika set metrů a svažujícího se prudce do moře. Oblázky jsou unášeny mořskými proudy a vlnami.

Selca

Ve vnitrozemí dalmatského ostrova se nachází pozoruhodná malá obec Škrip. Je vzdálena od moře asi 2 km, a to od malého přímořského letoviska Splitska. Má jen 200 obyvatel, ale bývá velmi častým cílem turistů z turistických středisek na severním pobřeží Brače, především ze Supetaru a Postiry. Za návštěvu a prohlídku stojí především pro jeho velmi cenné kulturně historické památky.

Ostrov Brač

Ostrov Brač je největší ostrov střední Dalmácie a třetí největší mezi ostrovy Jaderského moře, jeho plocha je 394,57 km2; žije zde oficiálně 13.824 obyvatel. Je oddělen od pevniny Bračským kanálem, od ostrova Šolta tzv. Splitska Vrata (Split Gate) a od ostrova Hvar tzv. Hvar kanálem.

Terénu ostrova dominují krasové vápencové reliéfy s četnými roklemi, trhlinami a dutinami, mnohá údolí a zátoky. Mírnější formy reliéfu, kde je poměrně úrodná půda se vyskytují ve vnitrozemí ostrova (zvláště kolem obce Lozisca a Nerežišća).

> Více