Ostrov Brač, Chorvatsko

Sumartin

Sumartin je malé městečko na nejvýchodnějším mysu ostrova Brač. Bylo založeno v roce 1645 n.l. dalmatskými poutníky, kteří se snažili uniknout před Turky, a co je zajímavé, že již tedy obyvatelé Sumartinu mluvili jiným dialektem než zbytek ostrova. Hlavní obživou místních lidí je dodnes rybolov, námořní aktivity, stavba lodí, pěstování oliv a cestovní ruch. V městečku je Františkánský klášter a kostel sv. Martina, který je obdivován všemi milovníky historie. Malý přístav Sumartin, do kterého připlouvají trajekty z pevniny z Makarské riviéry, představuje po hlavním středisku Supetaru druhou bránu na ostrov Brač. V Sumartinu se Vám bude zdát, že se zastavil čas a tato jedinečná atmosféra je ideální volbou pro klidnou dovolenou.

V Sumartinu je prodejna potravin, prodejna chlazených ryb, bankomaty (ERSTE, RAIFFEISEN, PRIVREDNA BANKA), pošta, benzínová pumpa a řada restaurací.

Ve městě Pučišća pak Restoran Pipo.

Je zde také půjčovna lodí, skůtrů a čtyřkolek (kontakt stipesum@gmail.com, + 385 95 594 7935 )

Krásné pláže a křišťálově čisté moře jsou neodolatelné pro všechny návštěvníky, zatímco krásná příroda a bohatá kulinářská nabídka jsou zárukou nezapomenutelné dovolené. V blízkém okolí Sumartinu můžete najít několik klidných skrytých zátok (Rasotica, Zukovic, Radovanje, Studená, Zvijer a Spilice) s oblázkovými plážemi, kde si každý může najít klidný koutek sám pro sebe. Městečko je ideální pro klidnou dovolenou daleko od městských davů. Stejně jako ve všech dalmatských městech, Sumartin hostí několik letních akcí, z nichž nejoblíbenější se koná každoročně 2. srpna. Ti, kteří mají rádi dalmatskou kuchyni a ostrovní speciality ocení nabídku místních restaurací. Pokud budete v Sumartinu, neváhejte s návštěvou blízkého Bolu, historického Splitu a turistického centra Makarské na pevnině.

< Zpět