Ostrov Brač, Chorvatsko

Ostrov Brač

Ostrov Brač je největší ostrov střední Dalmácie a třetí největší mezi ostrovy Jaderského moře, jeho plocha je 394,57 km2; žije zde oficiálně 13.824 obyvatel. Je oddělen od pevniny Bračským kanálem, od ostrova Šolta tzv. Splitska Vrata (Split Gate) a od ostrova Hvar tzv. Hvar kanálem.

Terénu ostrova dominují krasové vápencové reliéfy s četnými roklemi, trhlinami a dutinami, mnohá údolí a zátoky. Mírnější formy reliéfu, kde je poměrně úrodná půda se vyskytují ve vnitrozemí ostrova (zvláště kolem obce Lozisca a Nerežišća).

Největší obce jsou Pucisca a Supetar. Hlavní zemědělské produkty jsou olivový olej, víno a ovoce (višně a mandle); mezi hlavní způsob obživy místních stále patří chov dobytka a rybolov. Rybí konzervárny se nachází v obcí Postira. Jejich tuňák hravě překoná i slavné Rio Mare. Za pomoci Evropské unie byl vybudován zcela nový moderní závod na zpracování ryb, jehož součástí je i podniková prodejna, kde si lze výhodně zakoupit místní produkci a hlavně čerstvé ryby. Na ostrově se těží slavný bračský mramor, stavební kámen, jehož bylo mimo jiné při stavbě Bílého domu ve Washingtonu či Diokleciánova paláce ve Splitu.

Silniční infrastruktura je nová a moderní, pozor pouze na pasoucí se zvířata u silnic… Ostrov spojují s pevninou trajektové linky Split - Supetar , Makarska – Sumartin nebo rychloloďové linky z Bolu. Letiště na Brači pro menší letadla se nachází nad Bolem. Bol je také nestarší a nejrušnější místo na ostrově. Toto městečko je dlouhodobě mimořádnou turistickou oázou kvůli svým nekonečným širokým plážím. Na Bolu se nachází známá pláž Zlatni Rat, zcela jistě nejkrásnější pláž na pobřeží Jaderského moře a jedna z deseti nejhezčích na světě. Oblázková pláž má tvar rohu, vybíhajícího z ostrova v délce několika set metrů a svažujícího se prudce do moře. Oblázky jsou unášeny mořskými proudy a vlnami. Pláž tím získává stále jiný tvar a sklon - někdy je „roh“ zahnutý doprava, jindy doleva. Výběžek vznikl odnosem materiálu z velké skalnaté rokle, která vyúsťuje z hor nad výběžkem

Zveme vás na prohlídku tohoto jedinečného ostrova, který nabízí vše, co člověk potřebuje pro nezapomenutelnou dovolenou v nedotčeném přírodním prostředí.

< Zpět